Informace o spolku Kroměřížská dráha a jeho aktivitách (nejen) na tovačovské trati810 271-7 v Kojetíně 11.8.2007
Když stál dne 11.8.2007 motorový vlak v čele s vozem 810 271-7 odstaven v Kojetíně mezi jízdami do Tovačova, jen na krátko na něho zasvítilo slunce. V tu chvíli byl v posledním jeho voze založen klub Kroměřížská dráha...
Foto: Rosťa Kolmačka


Stejně jako v jiných končinách naší země, také na střední Moravě hraje železnice velmi důležitou roli v dopravní obslužnosti regionu a velkou měrou se též zasloužila o jeho rozvoj. A stejně jako v jiných končinách naší země, také na střední Moravě má železnice řadu příznivců, kteří by pro ni mohli něco pozitivního vykonat. Pro vykonání velkého díla je ale třeba větší skupina nadšenců.

Toto si dobře uvědomovala skupinka železničních fandů, seskupená kolem Ing. Martina Šůstala z krajského centra Českých drah ve Zlíně, která nejednou asistovala při různých veřejných akcích pořádanými (nejen) Českými drahami. V této skupině ale nebyli zdaleka všichni fandové železnic v regionu a skupina se stejně nemohla prezentovat, protože neměla jméno a oficiálně vlastně neexistovala.

A byl to právě Martin Šůstal, který se spolu s nejbližšími přáteli rozhodl situaci řešit - sepsali stanovy a zažádali o oficiální zaregistrování občanského sdružení.
Občanské sdružení Kroměřížská dráha (dále jen KMD) zahájilo svou činnost ustavující schůzí dne 11.8.2007, tedy v den konání jízd zvláštních vlaků do Tovačova (na folkový festival Tovačovský portál), které ještě jako neoficiální skupina fandů organizovali.

Od té doby až do současnosti Kroměřížská dráha zorganizovala nebo se organizačně podílela na celé řadě jízd zvláštních vlaků, její členové na internetu spravují několikeré internetové stránky, za sebou mají i několik výstav a provozují železniční muzeum v Kroměříži.
Rokem 2015 počínaje byl v souvislosti s vydáním nového Občanského zákoníku změněn statut sdružení na "zapsaný spolek".

V současné době je činnost spolku KMD rozdělena do několika proudů, na kterých skupiny členů spolku pracují samostatně:

1) Provoz a rozšiřování železničního muzea v Kroměříži.

2) Pořádání jízd zvláštních vlaků (nejen) na střední Moravě.

3) Publikační činnost, výroba a prodej tiskovin se železniční tématikou.

4) Tvorba internetových stránek se železniční tématikou:
     www.kmdraha.cz, www.prototypy.cz, www.prototypy.cz/sergeje, www.prototypy.cz/tovacovkaZákladní údaje o spolku
oficiální název: Kroměřížská dráha z.s.
sídlo sdružení: č.p. 122
Osíčko
PSČ 768 61
oficiální kontakt: KMD(a)centrum.cz
IČ: 22664823
DIČ: CZ22664823